Parakarate Nedir?

Parakarate nedir?

Kimler parakarate yapabilir?

Parakarate branşları nelerdir ?

Para-Karate, özel gereksinimli sporcuların arasında adil yarışmalar sağlamak için yarışma kurallarının oluşturulduğu bir Karate modalitesini ifade eder. Para- Karate, bedensel engelli sporcular, görme engelli sporcular ve zihinsel engelli sporcular için “kata” disiplinini geliştirmeye odaklanmıştır.

2006 yılında Dünya Karate Federasyonu, Karate’yi özel gereksinimli sporcular arasında geliştirmek ve teşvik etmek amacıyla Para-Karate Komisyonunu kurdu. O zamandan beri Para-Karate, Dünya Karate Federasyonu’nun tamamen entegre bir parçasıdır.

2015 yılında Dünya Karate Federasyonu, Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) tarafından tanınan bir IF oldu ve böylece organizasyonun Para-Karate’yi geliştirmedeki ilerlemesini ve devam eden çalışmalarını yansıttı.

2012’de Para-Karate ilk kez Paris’teki Dünya Şampiyonasında bir gösteri yarışmasında halka sunuldu. 2014 ve 2016’yı Bremen (Almanya) ve Linz’de (Avusturya) resmi Para-Karate Dünya Şampiyonası izledi. Şampiyonalara katılım o zamandan beri istikrarlı bir şekilde artıyor.

Ülkemiz Para-Karate branşında 2016 yılından bu yana aktif olarak katılım göstermektedir. 2016, 2018 ve 2020 yıllarında görme engelliler kategorisinde, 2022-23 yıllarında bedensel engelli ve görme engelliler kategorisinde katılım göstermiştir.