Demoktasi Ortaokulu – Yazar / Okuyucu Buluşması

Ankara/Mamak’ta bulunun, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Demokrasi Ortaokulu öğrencileriyle buluştuk. Karatenin iyileştirici gücünü, akademik eğitime etkilerini ve kişinin karakterini nasıl mükemmelleştireceğini özetle şu şekilde anlattık.

Karate Do’nun özü; “Do” felsefesi ve geleneklerini, insan vücudunun tüm kay- naklarıyla birlikte etkili biçimde kullanılarak sizi Dojo’nun ötesinde günlük yaşama hazırlamaktır.

Karate Do’nun toplumda en çok bilinen faydası; bireylerin, fiziksel saldırılar kar- şısında kendilerini silahsız olarak savunabilmeyi öğretiyor olmasıdır. Herhangi bir durumda, bireyin kendini nasıl savunacağını öğrenmesi, günlük yaşamda işlev görme becerisini geliştirecek ve güven seviyesini artıracaktır. Eğitimler kişiye, vücudun tüm bölgelerini etkin şekilde kullanarak kendisini savunabilme imkânı sağlar. Bunun yanında, Karate’nin özünü içselleştiren kişi, fiziksel şiddeti ve kullanımını yalnızca nefsi müdafaada, son çare olarak kullanacağını bilir.

Karate Do, büyüme ve dönüşme şansıdır; stresi yönetmenin, güven oluşturmanın ve bir insan olarak gelişmenin yeni bir yolunu arayanlar, bu eşsiz mücadele sanatının tüm bu isteklere beklenmedik bir cevap olduğunu keşfedeceklerdir.

Demoktasi Ortaokulu müdürü sayın Yusuf YOLERİ’ye, Sayın Gün Kocaoğlu’na ve okul aile birliği yönetimine destekleri, nezaketleri için teşekkür ederim.